"Pastelkowe opowieści” to projekt, którego głównym celem jest poprawa dostępu do książki, wzmocnienie kulturotwórczej roli bibliotek. Zadanie to było realizowane na terenie 12 bibliotek publicznych zlokalizowanych w miejscowościach do 20 tys. mieszkańców.

8 listopada 2019 r. pod patronatem Instytutu Pamięci i Dziedzictwa Kresowego  w Lublinie miał miejsce wykład prof. dr hab. Tadeusza Trajdosa z Instytutu Historii Polskiej Akademi Nauk o pierwszych dniach obrony Lwowa w listopadzie 1918 r.

W sobotę 5 października 2019 odbyła się kolejna odsłona Nocy Bibliotek. Przybyli goście mogli obejrzeć prezentację multimedialną i wysłuchać wykładu Jerzego Michała Sołdka pt.: Zabytki Nałęczowa wczoraj i dziś. Współorganizatorem wykładu  było Towarzystwo Przyjaciół Nałęczowa.

W ramach programu Biblioteki Narodowej  "Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych" w roku 2019 Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Nałęczowie otrzymała 11 378 zł.

11 września 2019 o godz.10.00 rozpoczęła się nałęczowska odsłona akcji Narodowego Czytania. W tym roku czytaliśmy "Rozdziobią nas kruki, wrony" Stefana Żeromskiego oraz "Katarynkę" Bolesława Prusa.

Nałęczowska biblioteka zaprasza do udziału w kolejnej odsłonie akcji Mała książka wielki człowiek. Uprawnione do udziału w akcji są dzieci urodzone w latach 2013-2016. Dzieci wraz z rodzicami zapraszamy do biblioteki:)

W ramach Dyskusyjnego Klubu Książki w piątek 6 września 2019 odbyło się spotkanie z Katarzyną Janus, autorką powieści obyczajowych.

23 maja 2019 r. w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki miało miejsce spotkanie z prof. Stanisławem Nicieją, historykiem, autorem ponad 45 książek, wybitnym znawcą dziejów Kresów Wschodnich.

13 maja 2019 r. w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się spotkanie z Hanną i Pawłem Lisami, autorami książki Kuchnia Słowian czyli o poszukiwaniu dawnych smaków.

9 maja 2019 r. odbyło się kolejne pasowanie na czytelnika dzieci kończących w tym roku edukację przedszkolną. W gronie tym znalazło się 64 dzieci z nałęczowskich przedszkoli.

24 kwietnia 2019 odbyła się promocja książki Jerzego A. Wlazło pt." Chłopak z Katynia".  Bohaterem książki jest Henryk Troszczyński jest uczestnik powstania warszawskiego, pseud. „Murarz”. Walczył na Woli w zgrupowaniu „Waligóra”. Ostatni żyjący świadek odkrycia grobów polskich oficerów w lesie katyńskim.

4 kwietnia 2019 gościliśmy Panią Marię Mironowicz-Panek, wieloletniego kustosza Muzeum Stefana Żeromskiego w Nałęczowie, autorkę książki "Oktawia Żeromska. Portret rodzinny". Spotkanie organizowane było przez Towarzystwo Przyjaciół Nałęczowa i Bibliotekę.

W środę 6 marca 2019 gościła w naszej bibliotece Maja Wolny  - pisarka, doktor nauk humanistycznych, autorka powieści, reportaży, sztuk teatralnych, kuratorka wystaw.
W latach 1998-2002 dziennikarka Polityki. W 2016 i 2017 Maja Wolny podróżowała samotnie na Syberię, zbierając materiały do powieści "Powrót z Północy".

28 lutego 2019 r. gościliśmy w bibliotece Waldemara Ludwisiaka, specjalistę z zakresu filmu i wiedzy o mediach. Pan Waldemar w trakcie spotkania zaprezentował sylwetkę męża Ewy Szelburg-Zarembiny, Józefa Zaremby.

Wspólnie z Nałęczowskim Ośrodkiem Kultury biblioteka organizowała Ferie 2019. W bibliotece był Klub gier planszowych i puzzli. Poprowadziliśmy również zajęcia „Malowane  kalendarze” – warsztaty plastyczne tworzenia własnego kalendarza " oraz „Coś mini z modeliny” – warsztaty z modeliny (breloczki, broszki).